![](https://zembrzuski.eu/wp-content/uploads/2018/04/Logo_USAL_Color_2012.jpg)
W dniach 17 – 19 października 2018 r. na Uniwersytecie w Salamance (Hiszpania) odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Evidence in the process / La prueba en el proceso. Wydarzenie to zbiegło się z 800-leciem utworzenia jednego z najstarszych i najbardziej znanych uniwersytetów na świecie.
![](https://zembrzuski.eu/wp-content/uploads/2018/10/Congreso-Logo.png)
Była to II łączona konferencja międzynarodowa współorganizowana przez IAPL (International Association of Procedural Law) i IIPD (Instituto Iberoamericano de Derecho Procesal) oraz XXVI Iberoamerykańska Konferencja Prawa Procesowego. Poprzednia konferencja o podobnym charakterze odbyła się w Buenos Aires w 2012 r.
Link – salamanka2018procesal.com/en/
Organizatorzy konferencji – panel otwierający: prof. Fernando Carbajo (Dziekan Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Salamance), prof. Loic Cadiet (Prezydent IAPL), Manuel Dolz (Sekretarz Estado de Justitia), prof. Ricardo Rivero (Rektor Uniwersytetu w Salamance), Angel Juanes (Wiceprezydent CGPJ), prof. Eduardo Oteiza (Przewodniczący IIDP), prof. Lorenzo Bujosa Vadell (Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji)
![](https://zembrzuski.eu/wp-content/uploads/2018/10/iapl_sala-1024x768.jpg)
Uczestnicy konferencji wyrazili przekonanie, że prawo dowodowe nie ogranicza się do kwestii proceduralnych, lecz obejmuje także aspekty materialnoprawne zgodnie z twierdzeniem „no evidence, no right” – idem est non esse et non probari. Rozważano i badano złożone kwestie m.in. dot. uprawnień i obowiązków sądu, oceny dowodów, porozumień dowodowych, ciężaru dowodu, wpływu nowych technologii, czy współpracy międzynarodowej w zakresie postępowania dowodowego. Nie ograniczono się do analizy tradycyjnych instytucji prawa dowodowego, lecz badano poszczególne zagadnienia z perspektywy współczesnych tendencji i procesów o charakterze ekonomicznym, społecznym oraz postępującego rozwoju technologicznego. Debata pozwoliła dostrzec i uwypuklić różnice oraz niuanse prawa dowodowego występujące w różnych porządkach prawnych.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele polskich uniwersytetów i zawodów prawniczych: Marcin Borek (Przewodniczący Rady Komorniczej w Szczecinie), dr hab. prof. US Kinga Flaga-Gieruszyńska (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. Radosław Flejszar (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr Aleksandra Klich (Uniwersytet Szczeciński), dr Joanna Studzińska (Akademia Koźmińskiego w Warszawie), dr hab. Piotr Rylski (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. Tadeusz Zembrzuski (Uniwersytet Warszawski).
![](https://zembrzuski.eu/wp-content/uploads/2018/10/sala2-1024x768.jpg)
![](https://zembrzuski.eu/wp-content/uploads/2018/10/sala1-1024x768.jpg)