Vuelta a España (2024) – link




Ávila jest jednym z najpiękniejszych miast środkowej Hiszpanii, wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z punktu widokowego Los Cuatro Postes można obserwować średniowieczne zabytki miasta będącego niegdyś ostoją rycerstwa. Z Ávilą związane są także dzieje hiszpańskiej inkwizycji.




Wizytówką miasta są średniowieczne mury obronne o długości 2,5 km. Posiadają 80 półokrągłych baszt. W budowie umocnień brało udział kilka tysięcy osób, pracujących przez prawie dekadę XII w.




Grube na trzy metry obwarowania doskonale prezentują się na tle szczytów Sierra de Gredos.




Na obszar starego miasta prowadzi dziewięć bram. Jedną z bardziej okazałych jest Puerta del Alcázar.




Do ruchu turystycznego udostępniono dwa fragmenty murów – dłuższą Tramo Abierto (1440 m) i krótszą Tramo Cerrado (260 m).




W system umocnień miejskich została nawet wkomponowana tutejsza katedra. Apsyda stanowi integralną część murów obronnych.




Średniowieczna Katedra Zbawiciela (Catedral de Cristo Salvador de Ávila) jest uważana za pierwszą gotycką katedrę w Hiszpanii. Z zewnątrz w większym stopniu przypomina bardziej fortecę, niż świątynię. Wynika to z faktu, że najstarszą część budynku wzniesiono zarówno w celach duchowych, jak i obronnych.




Katedrę zbudowano na planie krzyża łacińskiego. W różnicy wysokości między nawami umieszczono podwójny korpus witraży, które zostały uszkodzone podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 r. – musiały zostać wymienione




Wewnątrz świątyni uwagę zwraca wysoki ołtarz przedstawiający sceny z życia Jezusa – od narodzin, przez ofiarowanie w świątyni, zstąpienie do piekieł, po Przemienienie Pańskie.




Wejścia do katedry bronią rzeźby lwów, co charakterystyczne dla średniowiecznego miasta prowincji Kastylia-Leon.




Centralnym punktem miasta jest Plaza del Mercado Chico, inaczej Plaza Mayor. Budynek ratusza z połowy XIV w. wzniesiony w hiszpańskim styl izabelińskim, wcześniej radni obradowali przed drzwiami pobliskiego kościoła św. Jana.




Przy sąsiadujących z placem brukowanych uliczkach zobaczyć można liczne pałacyki i domy szlacheckie z XVI i XVII wieku.




Z Ávili pochodzi św. Teresa od Jezusa, jedna z najważniejszych kobiet w historii Kościoła katolickiego. Mistyczka zreformowała zakon karmelitanek, założyła kilkadziesiąt klasztorów w całej Hiszpanii. Beatyfikowana w 1614 r., osiem lat później dostąpiła kanonizacji.




W pierwszej połowie XVII w. miejscu, w których urodziła się i mieszkała św. Teresa, powstał klasztor – Convento de Santa Teresa. Świątynia zbudowana w stylu karmelitańskiego baroku.




Wewnątrz cenne XVII-wieczne rzeźby Gregoria Fernándeza. Zadbano o szczegóły, wejście do kaplicy św. Teresy pokrywa się z obszarem, w którym kiedyś stał jej dom rodzinny wraz z przyległym małym ogrodem. Prezbiterium znajduje się w miejscu, w którym urodziła się święta.




Pomnik umieszczony na Placu Świętej (Plaza de La Santa). W mieście niemal na każdym kroku można odnaleźć ślady życia i działalności świętej Teresy uznawanej (od 1970 r.) za doktora Kościoła.




W mieście jest wiele miejsc poświęconych świętej, w tym Plaza de Santa Teresa de Jesus – Plaza del Mercado Grande. Od wieków szlakiem jej imienia przybywają do Ávili liczne pielgrzymki.




W mieście nie brakuje także innych romańskich i gotyckich kościołów oraz klasztorów. Charakterystyczny jest trójnawowy kościół św. Pawła (Iglesia de San Pedro Apóstol) z barokowym ołtarzem i rozetą cysterską.




Kościół św. Jana (Iglesia de San Juan Bautista). Główna fasada świątyni utrzymana w typowym późnogotyckim stylu i jest rozdzielona archiwoltami ozdobionymi kulami i kwiatami, które są bardzo typowe dla Ávili.




Także to miejsce jest związane z żywotem świętej Teresy. Została ochrzczona w tej świątyni w 1515 r.




Do najbardziej znanych zabytków należy średniowieczna (XII – XIV w.) Bazylika św. Wincentego (Basilica de San Vicente) zawdzięcza swoje wezwanie męczennikowi zamordowanemu wraz z siostrami Sabiną oraz Cristetą przez Rzymian w IV w.




Wewnątrz romańskiej świątyni znajduje się polichromowany grobowiec rodzeństwa, przykryty baldachimem. Płaskorzeźby przedstawiają sceny męczeństwa i śmierci męczenników.




Z kolei na uboczu stoi przypisana do stylu późnogotyckiego Iglesia de Mosén Rubí. Nosi w sobie także elementy renesansowe.




Świątynię wykonaną z ciosanych granitowych bloków na planie krzyża greckiego, przebudowano w stylu manierystycznym. Niektórzy dostrzegają w niej masońskie elementy.




Ávila jest także pełna niepozornie wyglądających zabytków, w tym pałaców. Przykładem może być charakteryzujący się stonowaną fasadą Palacio de los Verdugo z XVI w.




Emblematycznym hiszpańskim zabytkiem związanym z Ávilą są Toros de Guisando. Pochodzące z epoki żelaza granitowe rzeźby przedstawiają najprawdopodobniej wizerunki byków. Wzmiankowane w literaturze, w tym w „Don Kichocie” Miguela de Cervantesa.