Pale (Пале), określane mianem Sarajewa Wschodniego (pierwotnie Sarajewa Serbskiego), położone kilkanaście kilometrów od stolicy Bośni i Hercegowiny. Oddzielone od głównej metropolii – link – masywem Gór Dynarskich.




Miasto otoczone ze wszystkich stron górami – Romanija (od północnego wschodu), Gosina (od wschodu), Ozren (od północy i północnego zachodu), Trebević (od zachodu), Ravna Planina i Jahorina (od południa).




Pale leży na starożytnym szlaku łączącym wschód z zachodem. W średniowieczu okupowane przez Turków. Znaczenie zyskało na początku XX w. wraz z budową linii kolejowej oraz cerkwi.




Współcześnie miasto liczy ok. 20 tys. mieszkańców. Zdecydowana większość z nich przeniosła się z Sarajewa po zakończeniu wojny bałkańskiej (1992 – 1995 r.).




Pale jest symboliczną stolicą Republiki Serbskiej, de facto rolę tę pełni jednak Banja Luka.




Miasto jest ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym, sportowym i turystycznym. Głównym placem jest Plac Studencki wraz z odchodzącym od niego deptakiem Trg Republike.




Nazwa placu wiąże się z pewnością z Uniwersytetem Sarajewa Wschodniego – wiodącą uczelnią w Bośni i Hercegowinie (odłączoną w 1992 r. od Uniwersytetu w Sarajewie). W gmachu mieści się m.in. Wydział Prawa (Pravni Fakultet – link).




Na placu umieszczono także pomnik serbskiego patriarchy Pawła.




Sobór św. Michała Archanioła (Hram Sabora Svetog Arhangela Gavrila) jest najnowszym elementem centralnego placu.




Znacznie starsza jest Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (Crkva Presvete Bogorodice) wzniesiona na początku XX stulecia.




W czasie I Wojny Światowej świątynia pełniła rolę stajni dla koni. Na szczęście przywrócono jej dawny kształt i wystrój.




Najstarszym i najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest Cekovića Kuća, drewniany dom kupca Risto Cekovića ukończony w 1915 r., odrestaurowany w 2007 r. Mieści się w nim niewielka galeria.




Park Olimpijski upamiętniający XIV Zimową Olimpiadę zorganizowaną w Sarajewie w 1984 r.




Na okolicznych stokach Jahoriny (na zdjęciu) i Bjelašnicy rozgrywano zawody narciarstwa alpejskiego. Olimpiada przyczyniła się do rozkwitu infrastruktury, choć wyciąg narciarski pojawił się już w 1952 roku.




Pale zajmuje powierzchnię 493 km², położone na górzystym terenie – na wysokości od 624 m (kanion Miljacka) do 1916 m (Ogorjelica na Jahorinie). Miasto będące świadectwem złożonej historii regionu.