Vuelta a España (2024) – link




Dzieje portowego miasta Katrageny (Kartaginy) są złożone. Założone w III wieku p.n.e. przez Kartagińczyków przeszło, w wyniku II wojny punickiej (209 p.n.e.) we władanie Rzymian. W bogatej historii nie zabrakło inwazji i panowania Wandalów, Bizantyjczyków, Wizygotów i Maurów. W połowie XIII stulecia Kartagena została odbita przez chrześcijan. Nazwa miasta pochodzi od nazwy łacińskiej Cartago Nova.




Spokojne wody, spokojne, otoczone naturalną fortyfikacją, na której wzniesiono zamki i wieże. Port na śródziemnomorskiej Costa Cálida (Ciepłe Wybrzeże) był, ze względu na strategiczne położenie, ceniony już za czasów starożytnych imperiów.




Gmach Muzeum Morskiego (Museo Naval), w porcie stoi oryginał skonstruowanej przez Isaaca Perala pierwszej łodzi podwodnej wyposażonej w silniki zasilane baterią.




Kartagena to nie tylko morze. Jest miastem pełnym ducha czasu, który zachowany został w tym, co ostało się z bogatej przeszłości i wielokulturowości. Nadmorska promenada prowadzi do ścisłego centrum miasta.




Muzeum Teatru Rzymskiego (Mueso del Teatro Romano), nieintuicyjne wejście do głównej atrakcji starożytnej Kartageny.




W muzeum zgromadzono przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych w mieście – rzeźby, płaskorzeźby czy fragmenty kapiteli.




Rzymski teatr, do którego przechodzi się podziemnym korytarzem, pochodzi z I w. p.n.e. Wraz z teatrem w Méridzie jest najważniejszym tego rodzaju obiektem w Hiszpanii.




Do pozostałości teatru przylegają ruiny XIII-wiecznej gotyckiej Katedry Santa Maria La Vieja, która ucierpiała podczas hiszpańskiej wojny domowej.




Stanowisko archeologiczne El Molinete (Cerro del Molinete Park) to jeden z największych europejskich parków archeologicznych w przestrzeni miejskiej (26 tys. m2).




Można odnieść wrażenie chaosu architektonicznego. Z jednej strony Augusteum (pozostałości starego forum) czy Decumano Maximo (przyległe do dzielnicy Forum Romanum łaźnie rzymskie), z drugiej współczesna, gęsta zabudowa, niekiedy wątpliwej urody. W Kartagenie starożytność wielokrotnie miesza się z teraźniejszością.




Kolejnym świadkiem złożonej historii jest Amfiteatr Rzymski i Arena Korridy (Anfiteatro Romano y Plaza de Toros). W połowie XIX w. arena walk z bykami stanęła w miejscu zrujnowanego rzymskiego amfiteatru, który, jak szacują badacze, mógł pomieścić ok. 11 tys. osób.




W mieście zawsze znajdowały się liczne zabudowania obronne o charakterze militarnym. Położony na wzgórzu zamek Castillo de la Concepción przenosi ze starożytności do średniowiecza.




Zamek zbudowano w XIV w., na miejscu wcześniejszych budowli Rzymian i Maurów. Mieści się tu Centrum Badań Historii Kartageny (Centro de Interpretación de la Historia de Cartagena) przybliżające wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni dwóch tysięcy lat.




Obok zamku zachowała się arabska latarnia morska z IX wieku – Torre Linterna w formie ściętego stożka. 10-metrowa konstrukcja służyła także jako punkt obserwacyjny.




Z perspepktywy współczesności miasto ma mniej do zaoferowania. Nie ma również szczególnie interesujących świątyń. Wyjątkiem jest neoklasycystyczna Bazylika Miłosierdzia (Basilica of Nuestra Señora de la Caridad).




Potężna bryła kościoła nawiązuje do nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Na uwagę zasługuje rzeźby Francisco Salzillo i jego szkoły.




Nad wejściem do nowoczesnej miasta wznosi się gmach ratusza (Ayuntamiento de Cartagena), perła modernistycznej architektury z początku XX wieku.




Fasada ratusza jest ozdobiona emblematami miasta, do których zalicza się koronę ścienną, nadaną przez rzymskiego generała Scypiona Afrykańskiego podczas zdobywania miasta Carthago Nova.




Okolice Calle Mayor to przykłady architektury modernistycznej. Eleganckie pomniki burżuazji są świadectwem opartego na górnictwie i przemyśle rozwoju gospodarczego przełomu XIX i XX w.




Kartagena pełna jest pomników, niekiedy nieoczywistych dla turysty znad Wisły, a czasem wręcz budzących zdziwienie. Przykładem może być rzeźba służąca oddaniu hołdu marynarzom, którzy z plecakiem na ramionach przybyli do Kartageny, aby odbyć służbę wojskową




Położony w porcie 15-metrowy Pomnik Bohaterów Cavite, grupa rzeźbiarska upamiętniająca Hiszpanów poległych w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej 1898 r.  Obelisk przedstawia personifikację Chwały – kobiety wręczającej męczennikom korony kwiatowe




Odmienny charakter ma El Zulo autorstwa Wiktora Ochoi upamiętniający ofiary terroryzmu. Zbudowany ku pamięci ofiar zamachów z Madrytu w 2004 roku.




Mianem Cartagena określa się także miasto w Kolumbii (Cartagena de Indias), które zostało nazwane na cześć hiszpańskiej metropolii.